• 0 531 844 9 744

  • isabetyalitim@gmail.com

Epoksi, termosetler grubundan yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir. Suya, aside ve alkaliye direnci çok iyidir, zamanla direnç özelliğini yitirmez. Çatlağa doldurulmuş epoksi yapıştırıcısı, çatlağın yarattığı süreksizlik ortamını sürekli duruma dönüştürür, çatlağın her iki yüzünü çatlak boyunca sürekli olarak birbirine bağlar ve gerilme birikimlerini önler. Cam veya korbon elyafı ile epoksi kombinasyonu mükemmel mekanik dayanıklılığa sahiptir. Bu yüzden uzay ve havacılık teknolojilerinde ve denizcilik alanında çok kullanılır. Genellikle iki komponentli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı hâlden katı hâle geçer ve takibeden bir iki hafta içinde kür alarak final sertliğe ulaşır.

Epoksi, inşaat alanında da yaygın kullanılan bir malzemedir. Onarım sırasına uygun çatlakların doldurulmasında, sonradan betonun içine eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesinde kullanılır. Betonarme içine saplanan donatılar için çekme mukavemetleri oldukça yüksektir. Ayrıca, boya veya astar olarak da kullanılır. Epoksi aynı zamanda bir yüzey kaplama ürünüdür.

NEDEN EPOKSİ ZEMİN KAPLAMASI YAPILMALI ?

Epoksi zemin kaplama sistemleri konusunda firmalara proje bazında danışmanlık,üretim ve Epoksi uygulamaları yapmaktadır.Endüstriyel üretimlerin yapıldığı ağır trafiğin yoğun olduğu zeminlerde Epoksi zemin kaplama sistemlerini tavsiye etmektedir.Çünkü Epoksi kaplamalar endüstriyel ortamlarda aşağıda belirtilen avantajlara sahiptir.

  • 1. Hijyeniktir,tozumayan antibakteriyel ortamlar sağlar.
  • 2. Temizlenmesi son derece kolaydır.
  • 3. Mekanik ve kimyasal dayanıklığı son derece yüksektir.
  • 4. Ağır trafiğe ve darbelere dayanıklıdır.
  • 5. Su v.s. gibi sıvılara karşı geçirimsizdir.
  • 6. Eksizdir, istenilen renklerde eksiz olarak uygulanabilir.
  • 7. Uygulama süresi oldukça kısa olup, tamiri kolaydır.
  • 8. Antistatiktir.
  • 9. Elektriksel yalıtkanlığa sahiptir.

Kimyasal dayanımları ile ilgili olarak bilinen diğer sistemlerden(Poliüretan, metilmetakrilat v.s) çok dayanıklıdır.Alkali ortamlara, seyreltik asitlere, hayvansal ve mineral yağlara, şarap, tuzlu su, atık sular, petrol, benzin, jet yakıtı, alkol v.b daha bir çok kimyasallara mükemmel dayanım gösterir. Yeni teknoloji Epoksi kaplamalar artık daha hızlı kürlenebilen tipte de üretilebildiğinden üretimin hali hazırda sürdüğü tesislerde bekleme süraelerini kısaltmakta, dolayısıyla uygulama esnasında oluşabilecek üretim kayıplarınıda en aza indirmektedir.

Epoksi sistemler aşınma direnci yüksek zemin kaplamalarındandır.Tozumayı kesinlikle engelleyen antistatik özelliğe sahiptir.Bu özelliğinden dolayı tozumanın üretimi engellediği ortamlarda kesinlikle kullanılmalıdırlar. Epoksi sistemlerin bir diğer özelliği elektriksel yalıtkanlıklarıdır.Bu özellikleri ile yüksek elektriksel gerilimlere dayanımı mükemmeldir.Elektriksel iletkenliğin istendiği kondaktif zemin uygulamalarında ise farklı bir yapıda olan Epoksi kaplamalar kullanılır. Epoksi sistemler eksizdir.İstenilen metrajlarda eksiz, tek parçalı olarak kaplanabilirler. Bu özellikleri kaplamaya hijyenik bir özellik kazandırır.Yüzeyin parlak ve pürüzsüz olması antibakteriyel ortamlar için idealdir. Epoksi sistemler çevre standartları ile ilgili olarak sıvı geçirimsiz özelliklere sahiptir.Özellikle ISO 14001 çevre standardı kapsamında nitelikli bir malzemedir.

EPOKSİ UYGULAMASI Self Leveling Beton zeminler için 1.5-2.0-3.0-4.0 mm kalınlığında, renkli, yüzeyi düzgün, ve pürüzsüz endüstriyel kullanım amaçlı kaplama malzemesidir. Fiziksel ve kimyasal etkilerin yoğun olduğu zeminlerde kullanılır. Mikrop barındırmaz. Kolay temizlenir. Self Leveling Kondaktif Beton zeminler için 1.5-2.0-3.0-4.0 mm kalınlığında, renkli, yüzeyi düzgün ve pürüzsüz, yüksek elektrik iletkenliği gerektiren endüstriyel kullanım amaçlı kaplama malzemesidir. Fiziksel ve kimyasal etkilerin yoğun olduğu zeminlerde kullanılır. Mikrop barındırmaz. Kolay temizlenir. Epoxy mortar Zemin Kaplaması Beton zeminler için 7-10 mm kalınlığında, renkli, endüstriyel kullanım amaçlı kaplama malzemesidir. Fiziksel ve kimyasal etkilere karşı dayanıklı, yüksek darbe ve aşınma mukavemeti gerektiren zeminlerde kullanılır. Aşırı yıpranmış beton zeminlerde ideal çözümdür.

Epoxsy Multilayer Beton zeminler için 1.5-2.0-3.0-4.0 mm kalınlığında renkli ve yüzeyi hafif desenli ya da pürüzlü endüstriyel kullanım amaçlı epoxy zemin kaplama malzemesidir. Fiziksel ve kimyasal tüm etkilere karşı dayanıklı, kolay temizlenen, hijyenik, toz tutmayan ağır yüklerin ve yoğun trafiğin bulunduğu zeminlerde kullanılır. Kaymaz bir zemin kaplamasıdır. Epoxsycoat Beton zeminler için 1.0 mm kalınlığında, renkli ve yüzeyi düzgün endüstriyel kullanım amaçlı kaplama malzemesidir. Fiziksel etkilerin yoğun olmadığı, kimyasal etkilere karşı dayanıklı zeminlerde kullanılır. Mikrop barındırmayan, kolay temizlenen, ekonomik zemin kaplama malzemesi. Eposeal D Tüm yatay ve düşey zeminlerde kullanılabilen, kolay temizlenir, kimyasal maddelerden etkilenmeyen, az solvent içeren epoksi esaslı kaplama ve boya malzemesidir. Özel Nitelikler Hijyenik Tozumaz, toz tutmaz İki komponentli, kolay kullanım Aşınma ve darbelere karşı dayanıklıdır Betonun kimyasal etkilere karşı dayanımını artırır Verim Yüzeye ve kullanım amacına bağlı olarak değişim gösterir. Düzgün yüzeylerde koruyucu olarak iki katta 500 g/m2 verimle kullanılır Zeminlerde ve bozuk yüzeylerde üç katta 800 g/m2 verimle kullanılır Ambalaj İki komponentli kit halinde, A komponentti teneke kova ve B komponentti teneke kutuda . 16,5 kg ve 4 kg?lık setler halinde Depolama Serin, kuru ve korunaklı ortamda orijinal ambalajda 1 yıl

TEKNİK BİLGİLER Ambalaj:16,5 kg, A teneke kova B teneke kutu Görünüm:Komp A sıvı reçine komp B sıvı sertleştirici Yoğunluk:Komp A :1,3 Kg/lt ve Komp B 1,1 Kg/lt Tehlike Sınıfı:Alerjik-yanıcı değil Verim:500 g/m2 Dokunma Sertliği:2 / 4 saat Tam Kür:7 gün Uygulama:Rulo, fırça ve püskürtme ile Kapta Kalma:4 / 6 saat Min. Uy